Oturum İzni Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’na göre; Türkiye Cumhuriyeti’ne vize ya da vize muafiyeti çerçevesinde seyahat eden yabancı ülke vatandaşları, Türkiye’de 90 günden fazla konaklamalarını gerektirecek durumlarda Türkiye Cumhuriyeti İkamet izni başvurusunda bulunmak zorundadır. 

Yabancı ülke vatandaşları ikamet izni başvurularını Türkiye’de ikamet etmelerini gerektirecek durumlar doğrultusunda gerçekleştirmelidir. Örneğin: Türkiye Cumhuriyeti Öğrenci İkamet izni, aile ikamet izni ya da insani ikamet izni gibi çeşitler vardır. Türkiye ikamet izni başvurularında ibraz edilecek belgeler ve ikamet izni başvuru koşulları ikamet amacına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. 
Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni başvurusu kabul edilen kişiler, bu izinlerini iznin başlama tarihinden itibaren 6 ay içinde kullanmaya başlamalıdır. İkamet iznini 6 ay boyunca kullanmayan kişilerin izinleri geçersiz kabul edilmektedir.

Yurtdışından İkamet İzni Başvurusu

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu‘na göre, Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni başvurusunda bulunacak olan yabancı ülke vatandaşları başvurularını vatandaşı oldukları ya da ikamet ettikleri ülkede bulunan Türkiye temsilcilikleri aracılığı ile yapabilecektir. 

Yurtdışından yapılan ikamet izni başvuru işlemleri yabancı ülkelerdeki Türkiye konsolosluklarında görev yapan Göç Ataşelikleri tarafından Ankara Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile koordineli olarak yapılmaktadır. Yurtdışından yapılan Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni başvurularına ilişkin işlemler 90 gün içerisinde sonuca ulaştırılmaktadır. 

 

Yurtiçinden İkamet İzni Başvurusu

Göç sisteminin geçiş sürecinde yurtdışında ikamet izni başvurusu yapamayan yabancı ülke vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni başvuruları, Türkiye’de ikamet ettikleri şehrin İl Göç İdaresi tarafından kabul edilmektedir. Bu kişilerin ikamet izni başvuruları kabul edildiği takdirde, ikamet izinleri sahip oldukları Türkiye Cumhuriyeti vizesi ya da vize muafiyeti süresi sona erdiğinde başlayacaktır. 
İkamet izni ile Türkiye’de kalmakta olan yabancı ülke vatandaşlarının ikamet izni süresinin dolmasına rağmen, Türkiye’de ikamet etmesini gerektiren durum devam ediyorsa, bu kişiler ülkeden çıkış yapmadan ikamet ettikleri ildeki İl Göç İdaresi Müdürlüğü’ne ikamet iznini uzatmak için başvuruda bulunabilir.

Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni bulunup şartları başka bir ikamet izni türünü gerektirecek şekilde değişen yabancı ülke vatandaşları, gerekli şartları sağlaması durumunda yeni durumuna ilişkin ikamet iznine geçiş için başvurabilir.

 

ÖNEMLİ NOT: İkamet izni başvuru işlemlerinde 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun düzenlemiş olduğu uygulamaya göre; yabancı için refakat uygulaması kaldırılmıştır.  Her bir yabancının oturum izni başvurusunu ayrı yapması zorunludur. İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından düzenlenen ikamet izin belgesi ayrı olarak düzenlenecektir.