Oturum İzni Randevu

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni başvurusunda bulunacak kişiler öncelikle “Merkezi Randevu Sistemi” aracılığı ile randevu almak zorundadır. Kısa dönem ikamet izni, uzun dönem ikamet izni, aile ikamet izni ve öğrenci ikamet iznine ilk kez başvuruda bulunacak kişiler ya da bu ikamet izinlerinden herhangi birine sahip olup başka bir ikamet izni türüne geçiş yapmak isteyen kişiler başvurularını “Merkezi Randevu Sistemi” aracılığı ile yapabilmektedir.

İnsani ikamet izni ve insan ticareti mağduru ikamet izni başvuruları İl Göç İdaresi Müdürlüklerine yapılmalıdır.

 

T.C. İkamet İzni Başvuru süreci ve Randevu

Türkiye Cumhuriyeti ikamet iznine ilk kez başvuru yapacak olanlar, ikamet izinleri arasında geçiş işlemlerine başvuracak olan kişiler ( kısa süreli ikamet izninden uzun süreli ikamet iznine, uzun süreli ikamet izninden aile ikamet iznine geçiş gibi) ya da ikamet amacının değişmesi sebebi ile başvuru yapacak kişiler başvurularını mevcut ikamet izinleri veya vizeleri geçerliliğini kaybetmeden yapmalıdır. 

Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni başvurusunun yapılabilmesi için “İkamet İzni Başvuru Formu”nun eksiksiz doldurulması gereklidir. Başvuru formuna mutlaka fotoğraf yüklenmelidir. Başvuru formu doldurulduktan sonra sitem tarafından başvuru için gerekli belgeleri, randevu tarihini, randevu saatini ve başvuru numarasını içeren İkamet İzni Başvuru Formu oluşturulur. 

Türkiye Cumhuriyeti İkamet İzni başvurusunda bulunan kişiler, İkamet İzni Başvuru Formu ile randevu tarihi ve saatine kadar yasal olarak ülkede konaklayabilir. Ancak ikamet izni başvuru formu ile ülkeye giriş – çıkış yapılamaz. Başvurunun gerçekleşebilmesi için ikamet izni başvuru formunun eksiksiz doldurulmasına ve formdaki beyanlar ile başvuru belgelerinde yer alan beyanların uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. 

Türkiye Cumhuriyeti İkamet İzni başvurusu yapan kişiler randevu gün ve saatinde bulundukları ilin Göç İdaresi Müdürlüğü’ne başvuru işlemlerini tamamlamak üzere gitmelidir. Randevu tarihinde ve saatinde işlemlerini yapmak üzere il müdürlüğüne başvuru yapmayan kişilerin başvuruları işleme alınmayacaktır. İkamet izni başvurusunda bulunacak kişiler randevuların iptal edilmesi ya da güncellenmesi durumlarının söz konusu olmadığını unutmamalıdır. 

Başvuru sahibinin ikamet izni almak için gerekli şartları taşıması ve başvurunun kabul edilmesi durumunda, ikamet izninin süresi geçerli vize veya ikamet izni süresinin sona erdiği tarih itibarıyla başlayacaktır. 

 

ÖNEMLİ NOT: Türkiye Cumhuriyeti ikamet izni başvurusunda bulunacak olan yabancı ülke vatandaşları 18 Mayıs 2015 tarihinden önce yabancılar şube müdürlüklerinden alınmış randevuları bulunması durumunda bu randevularını sistem üzerinden yenilemelidir. Önceki randevunun tarihi ve sayısı sisteme girilmeli ve yeni randevu gününde varsa eski randevu belgeleri ibraz edilmelidir.