Türkiye Cumhuriyeti sınır geçişlerinde belge ibrazı ve kontrolü

Türkiye Cumhuriyeti topraklarına vize ya da vize muafiyeti ile giriş yapan yabancı ülke vatandaşlarının sınır kapılarında tabi olduğu bazı uygulamalar söz konusudur. Türkiye’ye giriş yapan kişiler sınır kapılarında belge ibrazı ve kontrolü işlemine tabi olurlar. Belge ibrazı ve kontrolü işlemi esnasında aşağıda yer alan koşullar yerine getirilmelidir. 

-    Türkiye Cumhuriyeti’ne seyahat eden yabancı ülke vatandaşı ve vatansız kişiler Türkiye sınır kapılarında giriş ve çıkış işlemleri esnasında pasaport, pasaport yerine geçerli sayılan seyahat belgesi ve talep edilen diğer belgelerini sınır kapısında görevlilere ibraz etmekle yükümlüdür.

-    Sınır geçişlerinde uygulanan belge ibrazı ve kontrolü işlemleri farklı şekillerde uygulanabilir. Belge ibrazı ve kontrolü işlemleri taşıtlar içerisinde, taşıt seyir halindeyken de yapılabilir. 

-    Türkiye Cumhuriyeti uluslararası havaalanlarının transit alanlarını kullanan yabancı ülke vatandaşları yetkili makamlarca kontrole tabi tutulabilirler.

-    Havalimanlarının transit alanlarını kullanan yabancıların 6458 sayılı kanunun (Türkiye Cumhuriyeti Yabancıları Koruma Kanunu) 7. Maddesi “Türkiye’ye girişlerine izin verilmeyecek yabancılar” kapsamına girip girmedikleri kontrol edilir. 

-    Bu maddenin uygulanmasında, kapsamlı kontrole tabi tutulması gerekli görülenler en fazla dört saat bekletilebilir. Yabancı, bu süre içerisinde her an ülkesine dönebileceği gibi dört saatlik süreyle sınırlı kalmaksızın ülkeye kabulle ilgili işlemlerin sonuçlanmasını da bekleyebilir. Kapsamlı kontrol işlemlerine dair usul ve esaslar yönetmelikle düzenlenir.